Yedigün Sağlık Rehberi

2-7 yaş arası sünnet yaptırmayın

  • 07 Mayıs 2013
  • 1.465 kez görüntülendi.

Konunun Uzmanları sünnetin doğumdan sonra ilk 20 günde veya 7 yaşından sonra yapılmasının daha uygun olduğunu belirtiyor. Çünkü diğer yaşlar çocuklarda bazı psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Medicalpark Elazığ Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Atikeler, ailelerin özellikle yaz aylarında yaptırmayı tercih ettiği sünnet ile ilgili bilgiler verdi.

Sünnetin hem dini hem de sağlık açısından büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Atikeler, “Çocuk için 2-6 yaş, özellikle de 4-5 yaş arası psikososyal gelişme evreleridir. Bu yaşlarda çocukta pipisini kaybetme korkusu gelişiyor, anneye bağlılık da son derece kuvvetli hale geliyor.” dedi.
Yedi yaşından sonra bu psikososyal evrenin durgunluğa girdiğini ve ergenlik çağına kadar devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Atikeler, bu yaşlarda yapılacak sünnet, çocuğun psikososyal açıdan gelişmesini sağladığı gibi, çocuk toplumun bir üyesi olduğunu fark ediyor, neden sünnet olduğunu fark ediyor, neden sünnet olduğunu anlayacak hale geldiğini ifade etti.
Toplumumuzda ve diğer ülkelerin epidemiyolojik çalışmalarında; 400 bin erkek bebekte idrar yolu enfeksiyonu yüzde 7 iken sünnet olan bebeklerde bu oran yüzde 0.7 olarak belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Atikeler, yeni doğan dönemde sünnet yapılmasının idrar yolu enfeksiyon gelişme riskini 10 kat azalttığını ifade etti.

Kaynak: CİHAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.