Yedigün Sağlık Rehberi

Basur Nedir? Belirtileri nelerdir?

Basur esasında düzenli ve programlı bir beslenme yoluyla kontrol altında tutulabilen bir hastalık olarak anlatılabilir. Fakat genel olarak rahatsızlık cerrahi yöntemle müdahale ile tedavi gerekmektedir

  • 08 Haziran 2017
  • 2.310 kez görüntülendi.

Basur esasında düzenli ve programlı bir beslenme yoluyla kontrol altında tutulabilen bir hastalık olarak anlatılabilir. Fakat genel olarak rahatsızlık cerrahi yöntemle müdahale ile tedavi gerekmektedir. Hastalıkta  makat bölümünde bulunan damarlarda varis şeklinde genişlemelere rastlanır. Toplumda utanıldığından dolayı bir çok kişi basur nedir bilmemektedir. Hemoroid olarakta bilinen basur, genel manada ikiye ayrılmaktadır. Bu kısımlar birincil ve ikincil basurlardır.

Birincil Basurlar: Bu türden basura sıkça rastlanılmaktadır. Makaktaki toplardamar hastalığından oluşur. Genel olarak 25-30 yaşlarındaki kişilerde görülür.

İkincil basurlar: Bu rahatsızlık kapı toplar damarındaki kan akısının engellenmesi sonucunda oluşan problemdir. Bunlar dışında kişinin yaşadığı birtakım hastalıklarda basura neden olabilmektedir. Örnek olarak geçirilen bir siroz hastalığı birincil basura sebep olabilmektedir.

Basura çoğunlukla toplardamardaki iltihaplar ya da bozuklular sebep olur. Basurun oluşunu kolaylaştıran ve basur belirtileri oluşmasına sebep olan durumlar bulunur. Bunlar; alkol tüketimi, acı ve baharatlı yiyecekler, arka arkaya yaşanan hamilelik durumları örnek olarak gösterilebilir.

Basur Hastalığının Belirtileri

  • Basur hastalığının en sık görülen belirtisi makat bolumunde görülen kanamadır. Bu problem genellikle ilk belirtidir.
  • Basurun bir diğer belirtisi de iltihaplanmadır. İltihaplanma genişlemiş toplardamarda görülür. İltihap yapan basur memeleri şişer ve genişler.
  • Kişi dışkı yapma sırasında ağrıyla karşılaşır.
  • Kanamalar az olarak görülebilir ancak her dışkılama sonucunda bu kanama gerçekleşebilir.

Basurun tedavisi nasıl yapılır?

  • Basur tedavisi aslında birtakım önlemlere dayanmaktadır. Öneri olarak hastaya düzenli dışkılama tavsiye edilir. Böylece dışkı bağırsakta kısa bir süre kalacaktır.
  • Bir diğer önemli nokta da hastanın beslenmesine dikkat etmesidir. Acı ve baharatlı besinler tüketilmemelidir. Bunun yanında fazla yemek yenmemesi gerekmektedir. Fazla yenilen yemek sindirim kanalına zarar verir.
  • Alkol, hardal ve kahveden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • Basurdan korunmanın bir diğer yolu yaşam tarzından geçmektedir. Yaşam tarzı hareketli olacak şekilde değiştirilmeli.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.