Yedigün Sağlık Rehberi

Bel Fıtığı Nedir?

Latince ismi Lomber Disk Henrisi olan halk arasında bel fıtığı olarak bildiğimiz rahatsızlık, aslında insanı ayakta tutan temel yapı taşımız olan bel kemiğinde cereyan eden bir hastalıktır.

  • 22 Şubat 2017
  • 1.145 kez görüntülendi.

Latince ismi Lomber Disk Henrisi olan halk arasında bel fıtığı olarak bildiğimiz rahatsızlık, aslında insanı ayakta tutan temel yapı taşımız olan bel kemiğinde cereyan eden bir hastalıktır. Bilindiği üzere omurga birbirine zincirsel bir şekilde bağlanan bir kemik yapısından oluşmaktadır.  Disk ise bu birbirine tutunmuş vaziyette bulanan omurların arasında adeta bir yumuşak yastık görevi gören sağlam, kuvveti, bir o kadar da esnek bir dokudur. Bu disk dediğimiz tabaka da aslında fibrosus denen taş, kaya gibi dayanıklı dış katman ve onun hemen ortasında bulunan jelimsi bir yapıya sahip nükleus pulposusdan oluşur. İşte bu vücudun kurduğu inanılmaz sistem maalesef insan yaşlandıkça görevini tam yapamaz hale gelmekte, disklerin arasında bulunan sıvının su kaybetmesi yüzünden yumuşaklık hissinin azalmasıyla yastıkımsı doku zarar görmeye başlamaktadır.  Bu olay, yapının dışında bulunan çatlaklıklarla kendi yerinin değişmesi sonucu fıtıklaşma dediğimiz durumun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Bu rahatsızlıkların çoğu da tam olarak belin altında bulunan alttaki disklerde zamanla var olan yüklenme, mukavemet doğrultusunda meydana gelmektedir. Tabi bu durum ilerleyen zamanlarda ağrıya sebep olduğu gibi sadece bele değil aynı zamanda ayaklara da vurmaktadır. Hatta bacaklarda karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetlerin sebebini büyük oranda bel fıtığı oluşturmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren ağır işlerde çalışan insanlarda oldukça fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bir takım müdahalelerle tedavisi mümkündür.

2005 yılında Samsun’da kurulan ve Türkiye’nin ilk zincir markası olma özelliği taşıyan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi gibi kendini kanıtlamış bu sağlık merkezlerinde, ağrı tedavisi, ergoterapi, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon ve boyun fıtığı gibi operasyonlarınızı yaptırmanız, daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.