Yedigün Sağlık Rehberi

Cinsiyet değişimi

Cinsiyet değişimi ameliyatı, plastik cerrahinin uygulamalarından birisidir.

  • 21 Ekim 2016
  • 2.121 kez görüntülendi.

Cinsiyet değişimi ameliyatı, plastik cerrahinin uygulamalarından birisidir. Kişinin ait olduğu bedene bir aidiyet hissetmemesi ve karşı cins gibi davranması sonucundan bir dizi yasal prosedürden sonra bu ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar ile kişi üreme yetkinliğini kaybedeceği için, bu ameliyatın yapılması öyle her istendiği zaman olmaz. Ancak bu ameliyat, ameliyat olan kişi için son derece önemlidir. Çünkü yeni bir hayata adım atan kişilerin bedenlerinin bu yeni hayatı en iyi şekilde yansıtması gerekir. Son derece uzmanlık gerektiren bir ameliyattır.

Cinsiyet değişimi ameliyatları, plastik cerrahiyi ilgilendiren bir ameliyattır ancak bu konuda sadece plastik cerrahlar görev almaz. Bu süreçte çok farklı alanlardan doktorlar görev alırlar. Yasal süreci kesin bir bilgi kaynağı olmadığımızı belirterek, bildiğimiz kadarıyla aktaralım.

cinsiyetdegistirme

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak istediğinizde bunu izinsiz yapamazsınız, bunu izinsiz yapan doktorlar da suç işlemiş olurlar. Sonuçta kimliğinizin rengi değişecek ve üreme yetkinliğinizi kaybedeceksiniz. Bu nedenle bunu devletin bilmesi gerekir. İlk olarak mahkemeye başvurarak, mevcut durumdaki cinsiyetinize ait olmadığınızı ve cinsiyet değişimi ameliyatı olmak istediğinizi beyan etmelisiniz. Bu durumda mahkeme cinsel kimliğinizin ortaya konması ve transseksüel yapıda olup olmadığınızı saptamak nedeniyle üniversite hastaneleri gibi cinsel kimlik konseyi olan resmi kurumlara başvurmaktadır. Bu konseyler ülkemizde az sayıda üniversite hastanesinde bulunmaktadır. Belirtilen konseyde psikiyatri, kadın-doğum, üroloji, endokrinoloji, plastik cerrahi ve avukatlar yer alır.

Bu konseyde bu kadar çeşitli bir yapı var iken, verilen karar büyük oranda psikiyatristlerin etkisinde olur. Psikiyatristler bazı durumlar kişileri iki yıl izleyebilmektedirler. Bu izleme süresince de kişiye ait olmak istediği cinsiyete ait hormonlar verilerek, kişinin vücudunda değişiklikler olması sağlanır. Bu şekilde kişinin gerçekten cinsiyeti değiştirmek isteyip istemediği gözlemlenir. Eğer kişi vazgeçmek isterse, hormon tedavisi kesilir ve kişi eski haline döner. Eğer psikiyatristler kişinin karşı cins olduğuna karar verirse, bu kişi cinsel kimlik konseyine tekrar çıkar ve nihai karar verilir.

Konsey eğer hastanın cinsiyet değişimi işi için uygun olduğuna karar verirse, mahkeme kişinin üreme fonksiyonunun kalıcı olarak yitireceği ve yeni üreme organlarının yapılacağı bir dizi ameliyata izin verir. Kişi bu izine ait bir belge ile istediği hastaneye veya doktora giderek ameliyatları olur. Ameliyatların sonlanması ile birlikte tekrar mahkemeye başvurarak ameliyatların sonlandığını beyan eder. Mahkeme kişiden tam teşekküllü bir hastaneye gidip ameliyatların yapıldığına dair bir rapor isteyebilir. Bu raporun gelmesi ile birlikte hakim, kişinin nüfus bilgilerinin karşı cins için değiştirebileceğine dair belge verir.

Kaynak:
http://serdarnasir.com/cinsiyet-degistirme-ameliyatlari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.