Yedigün Sağlık Rehberi

Dolgu Maddesi ile Ameliyatsız Burun Estetiği

  • 06 Haziran 2012
  • 1.255 kez görüntülendi.

Burun estetiği özellikle kadınlar arasında bir hayli yaygınlaştı. Burun estetiği yaptırmadan önce iyi bir ön araştırma yapılması gerekiyor. Ameliyatsız burun estetiği yöntemi hakkında tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Estetik anlamda burun yüzümüzdeki en önemli belirleyicidir. Yüzümüzün yatay ve dikey düzlemde tam ortasına oturmuş olan bu organdaki milimetrik değişiklikler, mimiklerimizdeki ve bakışlarımızdaki ifadeyi değiştirme gücüne sahiptir. İki göz arası burun kökünün yüksekliği bakışlara sert veya yumuşak, masum ya da cin bakışlı ifadeleri verebilir. Burun tabanının açısı burnun olduğu kadar dudakların da güzellik ve çekiciliğini etkiler.Burnumuzun nefes almamızı sağlaması, soluduğumuz havayı nemlendirmesi ve filtrelendirmesi gibi çok önemli fonksiyonları da vardır ve bu fonksiyonlardaki bozuklukların genellikle ameliyat ile düzeltilmesi gerekir. Pekiyi, burnun estetik görünümündeki bozukluklar sadece ameliyat ile mi düzeltilebilir? Ya da daha düzgün bir buruna kavuşmak için illaki ameliyat olmak mı gerekir?Hayır, daha güzel bir buruna sahip olmak için artık her zaman ameliyat gerekmiyor. Çünkü güzel görünen bir burun için burnu her zaman küçültmek gerekmediği gibi bazen burnun bazı bölgelerinin büyütülmesi gerekiyor. İşte bu noktada artık ameliyat ile değil kalıcı dolgu maddesi ile ameliyatsız burun estetiği söz konusudur.

Kullanılan madde nedir?

Kullanılan madde Polyacrylamid Hidrojel’dir. Polyacrylamid maddesi kendi ağırlığının 100 katı kadar su tutabilen bir maddedir ve dolgunun moleküler yapısı %97 su %3 aktif madde şeklindedir. Oluşan Molekül vücuttaki taşıyıcı tüm hücrelerden büyük olduğu için vücutta başka bir yere taşınamadığı gibi enzimatik olarak ta eritilemez( ki silikon meme protezleri de dahil olmak üzere diğer kalıcı protez veya dolguların hiç biri bu özelliği taşımaz). Bu şekilde ömür boyu kalıcı olmaktadır. Alerjik, toksik ya da kanserojen değildir. Bu özellikleri ile en mükemmel kalıcı dolgudur. Dudaklara güvenle uygulanabilecek tek kalıcı dolgudur çünkü reaksiyon vermediği için yumuşak kalabilen tek dolgudur.

Bu uygulama yeni bir buluş mu?

Bu maddenin travmatik burun deformitelerinde, burun çökmelerinde dolgu olarak kullanılabileceğine dair zaten FDA onayı vardır. Yapılan işlem sadece buruna bu dolgu ile estetik yapılabileceğine dair yeni bir yaklaşımdır.

Riski var mıdır?

Polyacrylamid hidrojel alerjik olmayan, toksik ya da kanserojen olmayan güvenli bir maddedir. Uygulamaya ait tek risk enfeksiyondur. Madde dezenfeksiyon ve sterilizasyon koşullarına dikkat edilerek uygulanmalıdır. Tüm dikkate rağmen kişisel faktörler nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir( Bu olasılık %1 dir)Enfeksiyon riskinin oluşup oluşmadığı ilk 10 gün içinde anlaşılır, çoğu kez antibiyotik tedavisine cevap verir. Nadiren ancak protezin çıkarılmasıyla iyileştirilebilecek enfeksiyon oluşabilir. Genel olarak enfeksiyon riski memeye konan silikon protezin enfeksiyon riskinden daha düşüktür.
Sonuç olarak burnunuzun bu işlem için uygun olması durumunda artık ameliyat olmadan da estetik yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. demir dedi ki:

    burun yapısını düzeltmek için kullanılan dolgu maddesinden bahsetmişsiniz,bu maddeyi elmacık kemiklerine de uygulayabiliyorlarmı?Bu operasyonlar için önerebileceğiniz bir dr varmı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.