Yedigün Sağlık Rehberi

Evde Sağlık Hizmetleri

  • 27 Aralık 2012
  • 926 kez görüntülendi.

Sağlık bakanlığının başlattığı evde sağlık hizmetleri uygulaması hasta ve yaşlılar tarafından takdirle karşılanıyor. Hasta ve yaşlı yakınlarıda bu uygulamadan oldukça memnun.

Evde sağlık hizmetleri biriminin görevi hastalığın teşhisini koymak olmayıp daha  önce ilgili dal uzman tabiplerince konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi  çerçevesinde ve kişinin bulunduğu ev ortamında; muayene, tetkik, tahlil, tedavi,  tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi, ilacın reçete  edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi, tıbbi cihaz ve  malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın  ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler ve hastalık ve  bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve hastalığı ile alakalı evde  kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda  kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini  kapsar. Lüzumu halinde ilgili dal uzmanlarının da görüşü alınarak gerekli  konsültasyon sağlanır. Evde sağlık hizmeti alan kişiler, tıbbi  zorunluluk hallerinde sorumlu tabibin gördüğü lüzum üzerine en uygun sağlık  kurum veya kuruluşuna sevk edilir. Sevkine karar verilen hastanın sevk edildiği  sağlık kurumuna veya gerektiğinde sağlık kurumundan eve nakli evde bakım  hizmetleri için tahsis edilen veya ilgili sağlık kurumuna ait hasta nakil aracı ile yapılır.

Evde sağlık hizmetleri, randevu sistemi ile ve  mesai saatleri dahilinde yürütülür.

Evde sağlık hizmetleri  telefon:444 38 33

Ev ziyaretlerinde verilen sağlık hizmetleri  sırasında hastanın ailesinden birinin veya bir yakınının bulunması sağlanır.  Yalnız yaşayan hastalara yapılan ev ziyaretlerinde ekipte görevli diğer bir  sağlık personeli hizmete katılır.   Evde sağlık hizmeti verilen  kişilerin mevcut durumları hariç, yeni oluşan acil haller birimin görev alanına  girmez. Bu durumlarda 112 İl Ambulans Servisi ya da doğrudan sağlık  kuruluşlarının acil servislerine başvuru esastır.

saglik.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.