Yedigün Sağlık Rehberi

Her Derde Deva Sırlı Bitkiler Macun

Alternatif tıp, her zaman ilaçlara ve diğer kimyasal ürünlere karşı bir alternatif olmuş ve çoğu zaman olumlu sonuçlar vermiştir.

  • 02 Mayıs 2017
  • 2.323 kez görüntülendi.

                Alternatif tıp, her zaman ilaçlara ve diğer kimyasal ürünlere karşı bir alternatif olmuş ve çoğu zaman olumlu sonuçlar vermiştir. Ayrıca alternatif tıp için kullanılan ürünler, doğal olduğu için, çoğu zaman da yan etkisiz olmuşlardır. Bunun yanı sıra alternatif tıp ürünleri bir doktor kontrolü ve ya reçete istememektedirler.

           Osmanlı’da Da Kullanılmış

          Alternatif tıbbın bir ürünü olan sırlı bitkiler macunu, o günlerden bu günlere kadar gelmiş ve hala da kullanılmakta olan bir macundur. Bu macun ilk başta mesir macunu ile karıştırılabilir fakat mesir macununda 41 adet farklı baharat bulunurken, sırlı bitki macun   81 adet farklı baharat bulunmaktadır. Bu macun, Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından kullanılmıştır. Kullanım sonucu ikisi de hastalıklarından kurtulmuş ve tam sağlıklarına kavuşmuşturlar. Bu macunun içinde o dönemin en önemli hekimlerinden olan Merkez Efendinin bulduğu 81 adet farklı baharatın karışımı bulunmaktadır. Bu macunun yaklaşık olarak 469 yıldır üretildiği ve kullanıldığı bilinmektedir.

          Kullanımı ve Etkileri

         Sırlı bitkiler macunu kullanımı , herkes tarafından kullanılabilir. Hem erkek hem de kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Bu macun sayesinde artık gününüz çok daha güzel geçecek. Sırlı bitkiler macununun kullanımı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 keredir. 2 kereden fazla kullanılması tavsiye edilmez. Eğer günde 2 kez kullanırsanız, 1 kavanoz macun size 1 ay kadar yetecektir.

          Neden Bu Kadar Tutuldu?

         Bu macunun bu kadar çok tutulmasında en önemli sebep, içeriğinin tamamen bitkisel olmasıdır. Ayrıca macunun dönemin en ünlü hekimlerinden biri tarafından yapılmış olması ve Osmanlı padişahları tarafından kullanılması da, macunun bu kadar sevilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca macunun her hangi bir yan etkisi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.