Yedigün Sağlık Rehberi

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır

Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan kadınsal meme büyümesi çoğu hastada ergenlik döneminin ilerleyen yıllarında geçmektedir ama maalesef ki bazı hastalarda bu durum devam etmektedir.

  • 21 Şubat 2017
  • 2.201 kez görüntülendi.

Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan kadınsal meme büyümesi çoğu hastada ergenlik döneminin ilerleyen yıllarında geçmektedir ama maalesef ki bazı hastalarda bu durum devam etmektedir. Bu hastalığa bilimsel olarak Jinekomasti adı verilmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan kişilerin ise bir doktora gitmeleri ve hastalıklarını teşhis ettirmeleri gerekmektedir.

Belirtileri Nelerdir

Ergenlik döneminde kişilerde başlayan bu hastalığın erkeklerde büyük göğüslerin yanında, göğüslerin sıkı ve esnek olduğu da fark edilmektedir. Genç erkeklerde göğüslerinin her iki yanında veya bir yanında bozuk para büyüklüğünde büyüme olması ile bu hastalık anlaşılabilir. Çoğu erkekte bu büyüme 18 ay gibi sürelerde kendi kendine kaybolur. Büyüme kaybolmayan hastaların ise burun estetiği için cerraha gitmesinde fayda vardır. Hastalık nedeni ile oluşan şişlik kanser riski oluşturmaz ancak erkeklerde meme büyümesinin direk meme kanseri olarak da başlayabileceği unutulmamalıdır.

Hastalığın Nedenleri

Erkeklerde meme dokusunda 2 cm den fazla bir büyüme var ise bu hastalıkta söz etmek mümkündür. Hastalığın meydana gelmesinde bir neden değil birden fazla neden vardır. Yazımızın devamında bu nedenleri bulabilirsiniz. Kullanılan mide ilaçları, siroz gibi karaciğer bozuklukları, bazı antideprasan ilaçlar, testis gelişim bozuklukları, endoktrin kökenli tümörler bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Nasıl Tespit Edilir

Hastalıkta yalancı ve gerçek Jinekomasti vardır. Bu ayrımı doktorlar ise muayene ve ultrason ile yapmaktadırlar. Meme bezi oldukça serttir ve bez büyümeden düğme gibi kalır. Bu bölgede geniş bir yağ kitlesi olduğu için buna yalancı Jinekomasti denir. Gerçek hastalıkta ise hasta zayıfladığında veya ilaç tedavisi ile geçmiyorsa cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca gerçek hastalıkta bu durum  Adolesan çağında ortaya çıkar ve 18 yaşından sonrada devam eder. Bu hastalık halk arasında saç ekimi ile de benzetilmektedir fakat ikisi arasında büyük farklar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.