Yedigün Sağlık Rehberi

Kansere İyi Gelen Yiyecekler nelerdir?

Bu gıdaları düzenli olarak tüketerek kanser hastalığına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, var olan kanser hücrelerini öldürebilirsiniz!

  • 27 Eylül 2016
  • 2.498 kez görüntülendi.

Bu gıdaları düzenli olarak tüketerek kanser hastalığına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, var olan kanser hücrelerini öldürebilirsiniz!

İşte her mutfakta bulunması gereken kansere karşı koruyucu etkisi olan yiyecekler…

KARA ÜZÜM: Son 10 yıl içindeki çalışmalar, kara üzümün kanser önleyici rolüne işaret ediyor. Ayrıca kalp damar hastalıklarından da koruyor. Çekirdeği ve kabuğuyla birlikte yenmesi gerekiyor. Günde 1-2 bardak kadar tüketilebilir.

SARMISAK: Kanserin yayılmasını durdurur. Selenyum, triptopan gibi kanser hücreleriyle savaşan maddeler içerir. Hem kansere yakalanmaktan korur hem de kanser tedavisi sırasında kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre sarımsak mide, meme, bağırsak, yemek borusu, prostat ve cilt kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve ilerlemesini engelliyor. Her gün 2-3 diş çiğ sarımsak, 1-2 avuç kuru yemiş tüketilmeli.

AY ÇEKİRDEĞİ: Çinko ve selenyumdan zengindir. Çinko vücutta C vitamininin emilmesini sağlar ve şifalı etkisini hızlandırır.

KETEN TOHUMU: Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur. Özellikle bağırsak kanserine karşı koruma sağlar, keten tohumu da öğütüldükten sonra tüketilmeli.

DEVAMI 2 SAYFADA >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.