Yedigün Sağlık Rehberi

Obezite Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin yaygın şekilde görülen obezite hastalığı, bireyleri de son dönemlerde telaşlandırmaya başlamış ve özellikle son dönemlerinde kilo almaya eğilim gösteren bireylerin daha da fazla endişe duymasına yol açmıştır.

  • 22 Kasım 2016
  • 1.791 kez görüntülendi.

Günümüzde çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin yaygın şekilde görülen obezite hastalığı, bireyleri de son dönemlerde telaşlandırmaya başlamış ve özellikle son dönemlerinde kilo almaya eğilim gösteren bireylerin daha da fazla endişe duymasına yol açmıştır. Bugün obezite rahatsızlığını tek bir cümle ile toparlamak gerekirse vücudda normalin üzerinde yağ olması diye tanımlanır. Bu hastalığa ve beraberinde getireceği pek çok hastalığa yakalanmamak için altın kural dengeli ve sağlıklı beslenmek ve yeterli egzersiz yapmaktır. Kişinin obez olup olmadığını belirten Obezite Testi Nasıl Yapılır? En çok kullanılan yöntem vücut kitle indeksinin hesaplanmasıdır.

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle yapılır ve vücut kitle indeksi belirlenir. Yani 1.65cm boyunda 66 kg olduğunuzu farz edersek,  1.65*1.65= 2.7225 bulduğunuz boy uzunluğun karesi kilo ile bölünür 66/2.7225 = 24,24 çıkan sonuç vücut kitle indeksinizdir ve obeziteye ne kadar yakın olduğunuzun göstergesidir. Tüm dünyada uzmanlar tarafından bu şekilde hesaplanan vücut indeksinin yanı sıra birde yağ birikiminin vücudun hangi bölgesinde toplandığı da önemli bir husustur. Yağ genelde göbek ile basen ile kalça çevresinde birikir. Göbek kısmında biriken yağlar çok daha tehlike içermektedir. Dolayısıyla vücut indeksi hesaplamanın yanı sıra hastanın durumuna göre metabolizma hızı, detaylı vücut analizi ve bel çevresi ölçümü yapılarak net bir sonuca varılmaktadır.

Merak edenler için Obezite Belirtileri hakkında kısa bir bilgi aktarımı yapmak gerekirse, başlıca belirtisi tabi ki kilo miktarındaki artıştır. Bununla birlikte bel bölgesindeki yağlanma ve sarkma, aşırı terleme, az hareket halinde çok yorulma, sabah oluşan baş ağrısı, nefes almada güçlük çekme gibi durumlarda obezite belirtileri arasındadır. Ancak bu sıkıntılar farklı bir rahatsızlığın habercisi de olabileceği gibi sadece mevsim değişikliğinden yaşanan basit ve geçici bir belirti de olabilir. En önemli ve net belirtisi vücut indeksinin %30’un üzerinde olmasıdır.

Obezite hastalığına yakalanan bireylerin hastalığı ilk evresinde saptamak için ilk belirtide yani durduramadığı bir kilo artışı görülüyorsa acilen hekime danışmasında fayda vardır. Çünkü hastalığın başlangıcında diyet, egzersiz, davranış değişikliği ve ilaç desteğiyle önüne geçmek mümkündür. Fakat son evresine varıldığında Obezite Tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat olanların ameliyat sonrası süreçte de dikkatli olunması gereken bir dönem vardır. Günümüzde birçok cerrahi tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ameliyat laparoskopik ve robotik yolla yapılabilmektedir. En çok kullanılan yöntemler tüp mide (mide küçültme), gastrik bypass, nadiren mide bandı veya endoskopik olarak yerleştirilen mide balonudur. Ameliyat sonrası başarı şansı yüksektir fakat hasta bazı kurallara dikkat etmediğinde geri kilo alım riski de bulunmaktadır. Bu nedenle obezite tedavisi gören bireyler başarılı sonuçlara ulaşmak adına kesinlikle hekimlerinin önerilerinden çıkmamaları gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.