Yedigün Sağlık Rehberi

Piezo Cerrahisi İle Daha Zarif Bir Burun

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, piezo cerrahisi ile daha zarif bir buruna sahip olunabileceğini belirtti.

  • 31 Mart 2016
  • 1.411 kez görüntülendi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, piezo cerrahisi ile daha zarif bir buruna sahip olunabileceğini belirtti.

Piezo cerrahisi ya da ultrasonik kemik şekillendirme yöntemi olarak bilinen bu yöntemin cerrahi teknik olarak kullanıldığını anlatan Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, “Piezo elektrik özellik gösteren malzemelerin elektrik enerjisine mekanik enerjiye ve mekanik enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürmesi esasına dayanmaktadır ayrıca ultrasonik dalgaları üretmede kullanılan en önemli prensiplerden biridir. Bu yöntemle ameliyat sonrası şişlikler diğer törpü yöntemlerine göre daha az olmakta morarma olmamakta hasta sosyal yaşantısına daha erken dönmektedir.” dedi.

Piezo elektriğin burun estetiği operasyonlarında kullanılmasının hem hastalara hem de hekimlere çeşitli avantajlar sağladığını belirten Op. Dr. Akagün, “Bunların başlıcaları son derece hassas kesimlere olanak sağlaması, hekim açısından kullanım kolaylığı, kemikte kesim yapıldığı için yumuşak dokuya hiçbir şekilde zarar vermemesi, burun kemiğinde çekiç, keski ve törpü kullanılırken son derece travmatik olan yöntem terk edilmektedir. Daha hassas ince, zarif bir burun cildi oluşturulmaktadır. Dokulara saygılı bir operasyona olanak sağlamaktadır. İyileşme daha hızlı ve çabuk olmaktadır. Yumuşak dokuya ve burun içi mukozasına zarar vermediği için çok az kanamanın ortaya çıkması sağlanmaktadır. Travmatik sonuçları azalttığı için ameliyat sonrası şişlik ve morlukların daha az görülmesi sağlanmaktadır. Gördüğümüz üzere bundan sonraki süreçte çok daha hassas çok daha az travmatik ve dokulara saygılı piezo elektrik burun estetiği operasyonlarında dünya genelinde daha sık kullanılmaya başlanacaktır. Benim de amacım tüm dünyada yeni yeni kullanılmaya başlanan bu yöntemi çağın gerisinde kalmadan beceri ve tecrübelerimle hastalarım en iyisi yapabilmektir” diye konuştu.

Klasik osteotomi (kemik kesme) yöntemlerinde kullanılan çekiç ve keski ile düzgün hattı oluşturmanın hemen hemen imkansız olduğunu anlatan Op. Dr. Akagün, “Piezo cerrahi ile yapılan burun estetik ameliyatlarında kemikleri istediğimiz açılarda ve düzgün olarak şekillendirebiliyoruz ve bunun sonucunda burunda daha zarif, doğal, ince ve fotojenik bir sonuç elde ediyoruz. Cerrahi sonrası daha ince, düzgün yüzeyli bir burun oluşturulmakta ve revizyon cerrahisine çok daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Biz estetik cerrahlar bunu altın oran ile tanımlamaktayız. Yüz organlarının burun, dudak, kulak, gözler arasındaki mesafe ve çenenin bunlara olan uzaklıkları ya da oranlarındaki değişiklikler fotojeniteyi ve güzelliği belirlemektedir. Bu durumda kişinin daha güzel veya daha çirkin görünmesine neden olduğu varsayılmaktadır” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.