Yedigün Sağlık Rehberi

Reflü

Toplumun yüzde 20’sinde reflü görülmektedir. Memorial Gastroenteroloji bölümü uzmanları reflü hakkında tavsiye ve bilgi verdi.

  • 18 Ekim 2016
  • 883 kez görüntülendi.

Toplumun yüzde 20’sinde reflü görülmektedir. Memorial Gastroenteroloji bölümü uzmanları reflü hakkında tavsiye ve bilgi verdi.

Reflü nedir?

Mide asidinin yemek borusuna kaçışı reflü olarak isimlendirilir. Göğüs kafesinin arkasında yanma oluşan şikayetlerdendir. Yemeklerden sonra ağza acı bir tat gelmesi olarak da kendini belli eder.

Reflü nedenleri nelerdir?

Yemek borusu, mide asidi ile fazla temasta bulunduğunda reflü açığa çıkar. Mide öz suyunun yemek borusuna kaçmasını engelleyen kapakçığın gevşemesi rahatsızlığın oluşmasına sebep olur.

Reflü belirtileri

Baharatlı, yağlı gıdalar, çikolata, alkol, taze sıkılmış meyve suları reflüyü tetikler. Ağrılı yutkunma, hıçkırık, bulantı, kusma reflünün yaratacağı etkilerdir. Öksürüğe, ses kısıklığına ve diş çürüklerine sebep olduğu da bilinmektedir.

Reflü tedavisi nasıl yapılır?

Tanıyı kesinleştirmek ve hastalık şiddetini belirlemek için endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafiler ve manometrik çalışmalar yapılır. Hafif vakalarda yaşam tarzı değiştirilerek reflü kontrol altına alınır. Mide asidini baskılayan ilaçlar da reflünün giderilmesinde yardımcı olur. Obezite reflüyü tetikler. Sigara, fazla kilolar, domates salçası, alkol, çikolata, nane, soğan, sarımsak ve kahve uzak durulması gereken besinlerdir.

Reflü testleri ile reflünüzün neden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Baryum özefagus mide duedonum grafisi: baryum içilirken doktor tarafından kontrol gerçekleştirilir.

Gasroskopi: endoskop ucunda ışık bulunan fleksibl tüp ile yemek borusu incelenir.

özefagus manometresi ve pH metre: burundan ince bir tüp yemek borusuna gönderilir.

Reflü tedavi edilmezse…

Tedavi edilmeyen reflüler kanamaya, kilo kaybına, boğulma hissine, öksürüğü, ses kısıklığına ve yutma güçlüğüne sebep olabilir.

Reflü Ameliyatı

Reflü ilaçları işe yaramadığında ameliyata başvurulur. En çok tercih edilen Nissen fundoplikasyon ameliyatı ile mide borusundaki kapak güçlendirilir ve en etkili ameliyattır.

Reflü diyeti nasıl yapılır?

Reflü diyeti ile şikâyetler azaltılabilir. Yemekten sonra uyumamalı ve küçük lokmalar ile beslenilmelidir. Uzanmak veya uyumak için 3 saatin geçmesi beklenmelidir. Baş altına konan yastıklarla gece reflüsü önlenebilir.

Reflü İlaçları

Reflü tedavisi için mide asidini bastıran H2 blokerları ve proton pompa inhibitörleri doktor tarafından verilen ölçüde kullanılabilir. İlaçlar yeterli gelmiyor ve şikayetler devam ediyorsa cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

Reflü ülsere neden olur mu?

Bazı durumlarda ülsere sebep olabilir. İlerleyen reflüler ülsere, kanamaya, yemek borusunda delinme ve darlığa yol açabilir.

Reflü hastalarında kanser riski!

Reflünün kansere yol açtığı kesin olarak söylenmez. Ancak kanser için zemin oluşmasın sebep olacak rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Reflü ve Gastrit arasındaki farklar!

Gastrit ve reflü birbirlerinden farklı iki hastalıktır. Reflü mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Gastrit ise mide veya onikiparmak bağırsağında oluşan iltihaplanmadır. Belirtileri ani ateş yükselmesi, iştahsızlık, kusma, dilde beyaz pas tadıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.