Yedigün Sağlık Rehberi

Telsiz Ortodonti

Telsiz ortodonti, şeffaf plak serisinden oluşan ve dişlerin etrafını saran ortodontik bir sistemdir. Sistemde braket ya da tel kullanılmadığından halk arasında telsiz ortodonti olarak bilinir.

  • 30 Kasım 2018
  • 1.439 kez görüntülendi.

Telsiz ortodonti, şeffaf plak serisinden oluşan ve dişlerin etrafını saran ortodontik bir sistemdir. Sistemde braket ya da tel kullanılmadığından halk arasında telsiz ortodonti olarak bilinir.

Braketler çıkarıldıktan hemen sonra dişlerin tekrar bozulmasını engellemek amacıyla ısıyla şekillendirilen şeffaf plaklar, uzun yıllardır ortodontide kullanılmaktadır.

Telsiz ortodontide öncelikle dişlerin alçı modeli üzerine şeffaf bir plak ısıtılır ve vakumlanır, ardından şeffaf plak soğuduğunda pekiştirme plağı hazır bir hale getirilir.

Tek bir dişin hafif yamuk olduğu durumlarda teknisyen tarafından alçı model üzerinde düzeltme işlemi sonrasında plak üretilir. Birkaç gün gibi kısa bir sürede diş, plaktaki pozisyonunu almaya başlar. Bu teknik basit diş hareketlerinde işe yarasa da çok fazla diş hareketlerinin gerekli olduğu tedavilerde uygulanamamaktadır.

Üç boyutlu modellerin yanı sıra yazıcıların da gelişmesi ile tel ve braket olmadan uygulan ortodontik tedavilerde diş hareketleri sağlanabilmektedir. Limitleri bellidir her ortodontik vakada kullanılamaz.

Telsiz ortodontinin ilk aşamasında dişlerin dijital modeli oluşturulur. Diş hekimi, normal ölçü plağı kaşığıyla sizden aldığı ölçüyü tarar ve dijital bir model elde eder.

Ağız içi tarayıcılar yardımıyla da direkt olarak dijital ölçünüzü alabilir. Dijital ölçü yöntemi sayesinde hekim için daha doğru, hasta içinse daha konforlu bir ölçü elde edilir.

Telsiz ortodontinin ikinci aşamasında dişler, dijital model üzerinde tedavi sonrası istenilen pozisyonlarda hareket ettirilir.

Bu aşamada ortodontistin tecrübesi ve başarısı oldukça önemlidir. Çünkü ancak doğru planlanmış bir tedavi başarılı olabilir.

İster braket isterse de şeffaf plaklarla dişler hareket ettirilmek istensin, diş hareketi amaçlanıyorsa biyoloji ve fizik kurallarının iyi bilinmesi gerekir.

Sonucun başarılı olabilmesini sağlayan tek şey, doktorun doğru tanı ve tedavi ile üreticiyi yönlendirebilmesidir.

Üretici firmalar yalnızca plak üretirler. Herhangi bir tanı koymazlar ya da tedavi planı yapmazlar. Ortodontik tedavi görmek isteyen hastaların bu noktada hataya düşmemeleri oldukça önemlidir. Hastalar, tedaviyi kimin yaptığının sonucu direk etkileyeceğini asla unutmamalıdırlar.

Ortodontik tedavinin üçüncü aşamasında hekim tarafından belirlenen ideal pozisyonlardaki plaklar aşama aşama tasarlanır. Ortodontist, dişlerin nasıl hareket edeceğini ve hastaya uygun plak tasarımını belirler. Çünkü her ortodontik problem bir diğerinden farklı olabilir ve hepsi için aynı tasarımlar uygun değildir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/ortodonti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. SERTAÇ dedi ki:

    Şeffaf plak ile ortodonti uygulamasında en önemli avantajlardan birisi tedavi süresinin tam olarak bilinmesidir. Plak olmadan yemek yenildiği için de beslenme ile ilgili sınırlamalar olmaz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.