Yedigün Sağlık Rehberi

Türk kahvesi kansere karşı etkin bir içecek

“Türk kahvesi kansere karşı etkin bir içecek” olduğunu söyleyen uzmanlar kanserle savaşanlara Türk kahvesi içmelerini öneriyorlar

  • 01 Ağustos 2016
  • 1.037 kez görüntülendi.

Kanseri yenebilmek için bireylerin Türk kahvesi içmesini öneren Dyt. Melis Destereci, Türk kahvesinin tümör hücrelerini durdurma veya yavaşlatma özelliği olduğunu dile getirdi. Kahvede bulunan “klorojenik asit” kanseri bitirme veya azami şekilde yavaşlatma özelliğine sahip.

Türk toplumunun vazgeçilmezlerinden olan Türk kahvesi için “sağlık” açısından bir öneri geldi. Dyt. Destereci’ye göre, Türk kahvesi kansere karşı etkin bir içecek. Türk toplumunun temel içeceklerinden olan kahve, sabahları oldukça tüketildiğinden ötürü, gün içerisinde bireyi, zihinde tutuyor ve ayakta olmasını sağlıyor. Bu durumu “kanser” üzerindeki negatif etkiyi yenebilme açısından önemli gözüküyor.

Türk kahvesinin Türk toplumunun geleneksel içeceği olarak bilinmekle birlikte toplumumuzda önemli bir yere sahip olduğunu belirten Diyetisyen Melis Destereci, “Özellikle tiryakileri tarafından her gün fincan fincan tüketilmektedir. Birçok kişi konsantrasyon sağlamak, uykusuzluğa çare olarak ve sosyalleşmek adına Türk kahvesini tüketir” diye konuştu.

Türk kahvesi kanseri durduruyor
Son yapılan araştırmalarda Türk kahvesinin DNA ve kanser hücresiyle ilişkili olduğu sonucuna varıldığını dile getiren Diyetisyen Melis Destereci şöyle konuştu:

“Tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerin gelişimini durduran Türk kahvesi, yaşlanmayı geciktiren, kanseri önleyen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar sayesinde vücutta antikanserojenik etki göstermektedir. DNA’da değişimlere, kansere ve fonksiyon bozukluklarına yol açan serbest radikaller Türk kahvesinin içinde bulunan klorojenik asit, kafeik asit, fitoöstrojenler, polifenoller ve kafein sayesinde vücuttan uzaklaştırılır ve kansere karşı savunucu rol oynarlar. Her gün 2-3 fincan Türk kahvesi içildiğinde kanser riski % 13 oranında azalır. Kadınlarda özellikle meme ve rahim, erkeklerde ise prostat kanserine karşı savaş açmaktadır. Günde 3 bardak Türk kahvesi tüketen bireylerde günde 1 bardak içenlere göre, ağız, yutak ve özofagus kanserlerine yakalanma oranı % 30 daha düşüktür.

Son yıllarda karaciğer kanseri, dünya çapında kanser ölümlerinde yüksek oranla en önemli kanserlerin başında gelmektedir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar bu hastalığın önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir. Türk kahvesi içenler daha az risk altındadır. Günde sadece 1 fincan Türk kahvesi ile karaciğer kanserine yakalanma oranını düşürebilirsiniz. Düzenli olarak tüketimi kolon kanseri riskini % 25 oranında azaltmaktadır. Ayrıca günde 3 fincan Türk kahvesi içen kadınların hiç içmeyenlere göre bir başka kanser türü olan cilt kanserine yakalanma riski daha düşüktür.

Sonuç olarak Türk kahvesinin faydasını görebilmek istiyorsak günde 2-3 fincanı aşmadan, aşırıya kaçıldığında idrar söktürücü özelliği sayesinde vücudu susuz bırakabileceğini göz önünde bulundurarak, kanser hücrelerinin basit şeker dediğimiz sofra şekerinden beslendiğini unutmadan, en sağlıklı haliyle yani sade olarak tüketmeliyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.