Yedigün Sağlık Rehberi

Yeşil çayın bu faydasına inanamayacaksınız!

  • 20 Mart 2013
  • 692 kez görüntülendi.

Araştırmalar kahve ve yeşil çayın düzenli olarak içilmesi felç riskini azaltıyor.

Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmanın sonuçları dikkat çekici. Japon bilim adamlarının Kahve ve yeşil çay tüketimiyle ilgili olarak yaptıkları araştırmanın sonucu, Amerikan Journal of the American Heart Association dergisinde yayımlandı. Japon bilim adamları 83 bin 269 kişinin 13 yıl boyunca Kahve ve yeşil çay tüketimini gözlemledi. Bunun yanı sıra kilo, içki ya da sigara tüketimi, beslenme alışkanlıkları ya da spor faaliyetleri gibi diğer faktörler de göz önünde bulunduruldu. Araştırmanın sonucunda Kahve ya da yeşil çay tüketenlerin daha az felç geçirme riski taşıdığı tespit edildi. Örneğin düzenli olarak günde bir fincan Kahve içen kişi, çok nadir Kahve tüketen birine oranla yüzde 20 daha az felç tehdidiyle karşı karşıya. Günde iki ya da üç fincan yeşil çay tüketenler ise nadiren yeşil çay içen birine göre yüzde 14 daha az felç geçirme riski altında.

Bilim adamları Kahve ya da yeşil çaydaki hangi madde ya da maddelerin felç riskini azalttığı konusunda bilgi vermezken, bu konunun araştırılması gerektiğine de dikkat çekti.

Bu araştırma, fazla Kahve tüketiminin sağlık açısından risk oluşturduğu yönünde daha önce yapılan araştırmaları da çürüttü. Japon bilim adamları araştırmanın başlarında günde iki fincandan fazla Kahve tüketenlerin daha sık kalp rahatsızlığı yaşadığını gözlemledi. Ancak araştırmanın ilerleyen yıllarında kalple ilgili bu rahatsızlıkların Kahve tüketimiyle ilgisi olmadığı sonucuna varıldı. Bilim adamlarına göre fazla Kahve tüketen kişiler genellikle sigara da tüketiyor ve kalp sorunları muhtemelen bundan kaynaklanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.