Yedigün Sağlık Rehberi

Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama
Yumurtlama gününü hesaplamak istediğiniz kişinin son adetinin başlangıç tarihini ve adet düzenini girdikten sonra hesapla butonuna basınız. Burada gösterilecek ovulasyon tarihi hesaplama sonuçları herhangi bir teşhis ya da kesinlik içermemekle birlikte, Türkiye ortalamaları kullanılarak bilgi edindirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.

Adet dönemleriniz ortalama kaç gün sürüyor:  gün
(Bir adet kanamasının  başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçer süre)

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı   (son adetin ilk günü):
Ay:  
Gün:  
Yıl:  
Yaklaşık yumurtlama (ovulasyon) tarihiniz:


Tekrar Hesaplamak İçin Tıklayın
Ne zaman gebe kalabilirim?
Ovulasyon dönemi hesaplama aracımızı kullanarak yumurtlamanızın gerçekleşeceği tahmini günlerinizi tespit edebilir ve bu dönemlerde hamile kalmaya çalışabilirsiniz.

Yumurtlama dönemi ya da diğer adıyla ovülasyon dönemi nedir?
Ovulasyon kadınlarda yumurtalıklarda (yumurta) atılmasıdır. Ovülasyon dönemi ise bu yumurta atılmanın gerçekleşmesi olasılığının en yüksek olduğu günlerdir. Ancak adet düzeniniz 21 günden kısa veya 35 günden uzun ise bu, ovulasyon (yumurtlama) olayının gerçekleşmediği anlamına gelebilir.

Yumurtlama ya da diğer adıyla ovülasyon günleri nasıl hesaplanır?
Ovülasyon genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-16. günler arasında olur.

Yumurtlama dönemimi hesaplayarak bunu bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanabilir miyim?
Hesaplamalar tamamen ülke ortalamalarına dayanarak yapıldığından ve %100 netlik taşımadığından, gebelikten korunmak için bu tarz bir yöntemi kullanmanız istenmeyen gebeliklere neden olabilir ve dolayısıyla tavsiye edilmemektedir.

Ovulasyon tarihi hesaplama aracı ile hamile kalmanızda sizin için önemli olan Tahmini yumurtlama (ovulasyon) tarihine ulaşabilirsiniz